DUYURULAR

HABERLER
v

ENDÜSTRİYEL CAM VE SERAMİK


Manisa Celal Bayar Üniversitesi TMYO, MALZEME ve MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ bölümü 2011 yılında kurulmuş yeni bir bölümdür.
 

Tanıtım

Ülkemiz seramik hammaddeleri yönünden zengin olup gelişmiş bir seramik sektörüne sahiptir. Değişen ve gelişen teknolojiye paralel olarak ülkemiz seramik sektörü sürekli bir gelişme göstermektedir. Türkiye, seramik üretiminde Avrupa’da 3. ve dünyada 5. sırada bulunmaktadır. Gelişmekte olan seramik sektöründe yetişmiş ara eleman ihtiyacı hızla artmakta olup seramik mühendisleri ile vasıfsız elemanlar arası, son teknolojik gelişmelere uygun olarak yetiştirilmiş eğitimli teknikerlere ihtiyaç  vardır. Turgutlu Meslek Yüksekokulu, Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri bölümü altındaki Endüstriyel Cam ve Seramik programı, bu ihtiyaca cevap vermek üzere oluşturulmuştur. Seramik konusunun temeli toprak esaslı malzemeden başlar. Seramik malzemelerin hamur olarak hazırlanması ve belli bir ısıtma programı çerçevesinde fırınlanıp homojen olarak sertleştirilmesi (sinterlenmesi), çeşitli ürünlerin üretiminde ana safhaları oluşturur. Mezunlarımız, yer ve duvar karosu, cam, refrakter, sağlık gereçleri,tuğla-kiremit, çimento-beton üretimi yapan fabrikalarda veya bu fabrikaların Ar-Ge bölümlerinin büro ve laboratuarlarında veya üniversite seramik laboratuarlarında istihdam olanaklarına sahip olurlar.

Amaçları:

Seramik sanayisinin ihtiyaç duyduğu endüstriyel seramik üretim süreçlerinde üretim kontrolü yapabilen, hataları tespit edebilen ve çözüm geliştirebilen endüstriyel seramik teknisyenlerinin yetiştirilmesi ve öğrencilerimizin gerekli çağdaş bilgilerle donatılarak bu alanda istihdamına yardımcı olmaktır.

Bölümün ana konuları: 

Malzeme ve malzeme işleme teknolojileri bölümü kapsamındaki Endüstriyel Cam ve Seramik programı, vitrifiye, refrakter, cam, tuğla-kiremit, emaye, çini, çimento gibi her türlü geleneksel seramikler ve ileri teknoloji seramikleri (yapısal ve fonksiyonel, elektronik, optik, uçak ve otomotiv, biyoseramik vb.) üretimi; hammadde hazırlık, dekorlama, şekillendirme, fırınlama, laboratuar gibi konuları kapsar.

Bölüm mezunları hangi unvanları alır:

Bölüm mezunları endüstriyel seramik teknikeri ünvanını alırlar.
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik