DUYURULAR

HABERLER
v

GELENEKSEL EL SANATLARI

Program Tanıtım

Geçmişte günlük gereksinimleri karşılamak amacıyla, bireysel veya küçük kapasiteli atölyelerde ihtiyaç sayısınca üretilen el sanatı ürünleri, günümüzde yüksek kapasiteli atölyelerde veya fabrikalarda üretilerek uluslararası pazarlarda yerini almaktadır. Kâğıt, lif, deri, ahşap, taş, cam gibi her türlü doğal hammadde kullanılarak gerek kullanım eşyası, gerekse dekorasyon objesi olarak üretilen bu ürünler, ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır.

El sanatları üretiminin en önemli aşaması olan tasarım alanında bilimsel ve estetik ölçütlerle düşünmeyi ve sanatsal modele dönüştürmeyi gerçekleştirebilen, üretime yönelik teknolojik yenilikleri kapsayan materyalleri ve donanımları tanıyabilen, kullanabilen öğrencilerimiz, el sanatları sektörünün ihtiyacı olan tasarım ve uygulama becerisi yüksek nitelikli teknikerler olarak ülke ekonomisinde yerlerini almaktadır.

El sanatları sektörünün tasarım ve uygulama alanında nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik hazırladığımız program çerçevesinde, öğrencilerimizi analiz etmeye, yorumlamaya ve üretmeye yönelik gerekli bilgi birikimiyle donatarak iş piyasasının gerektirdiği mesleki yeterlikleri kazanmış, verimlilik ilkesini kavramış ve ilgili sektör gelişmelerine uyum sağlayan araştırmacı, katılımcı ve problem çözücü elemanlar olarak yetiştirmek amacımızdır.

İstihdam Olanakları

İstihdam yapısının sürekli ve sürdürülebilir olduğu el sanatları sektöründe aktif rol oynayacak mezunlarımız; Çeşitli kamu ve özel, kurum ve kuruluşlarında el sanatları üretimi usta öğreticisi olarak çalışırlar. Mimari eserlerde kullanılan, ahşap oymacılığı, alçı işleri, duvar resimleri, metal işleri, cam süslemeciliği gibi geleneksel el sanatlarımızın çeşitli dallarına ilişkin alanlarında örnekleri belgeleme ve restorasyon çalışmalarına katılabilirler. Milli Saraylar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığının ilgili birimlerinde; yörede ve Türkiye genelinde konuyla ilgili özel atölyelerde iş bulma imkânları vardır. Dokuma, nakış, dikiş alanına yönelik üretim yapan sanayi kuruluşlarında, tasarım ve üretim bilgisini günümüz teknolojisine aktaracak nitelikte teknik ara eleman olarak çalışırlar. Dekoratif eşya yapım atölyeleri ile seramik, çini ve ebru atölyelerinde teknik eleman olarak çalışabilir veya kendi özel atölyelerini kurabilirler.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile geçiş yapılabilen Lisans Programları

Sanat ve Tasarım Fakülteleri Geleneksel Türk El Sanatları Bölümleri, Geleneksel Türk Sanatları Bölümleri Güzel Sanatlar Fakülteleri Geleneksel Türk El Sanatları Bölümleri, Geleneksel Türk Sanatları Bölümleri

Laboratuvar olanaklarımız

Öğrencilerimiz geleneksel sanatların temel yapılarını öğrenmeğe yönelik "Geleneksel Türk Desenleri, Temel Sanat Eğitimi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri.." gibi derslerin yanısıra, geleneksel el sanatları üretimine yönelik "Çini, Minyatür, Tezhip, Geleneksel Seramik Yapım Teknikleri, Çarpana Dokuma.." gibi teorik ve uygulamalı dersleri de almaktadır. Bölümümüzde uygulamalı derslerde kullanılmak üzere; -Tasarım Atölyesi -Uygulama Atölyesi -Seramik Atölyesi (Üretim cinsine göre Okulumuzun diğer atölyelerinden de faydalanılmaktadır.)

...
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik